sobota, 7 maja 2011

Specjalnie na życzenie Stasieja- część 1

Ten wpis nie dotyczył będzie robótek. Głównym tematem będzie rower i sprawy okołorowerowe.
Od kiedy sięgam pamięcią jeździłem na rowerze. Na początku lat osiemdziesiątych na jakichś trzykołowych wynalazkach, rowerach kuzynów i kolegów. Pierwszy rower to był chyba Pelikan, taki mały fajny składak, kupiony za pieniądze komunijne. Na tym rowerze brałem udział w niezliczonej ilości wyścigów z kolegami z ulicy, eskapad nad rzekę lub nad pobliskie jezioro. Organizowaliśmy też zawody polegająca na rozpędzeniu się i uderzeniu rowerem w ścianę stodoły (na dodatek murowanej), która znajdowała się przy naszej ulicy. Na dobre to ani rowerom ani nam raczej nie wychodziło. Jeździło się także na nieśmiertelnej i legendarnej Ukrainie. Wielgaśny rower, ale dawaliśmy sobie radę, jeździło się po prostu "pod ramą", na stojąco bo z siodełka nogami nie sięgało się do pedałów. To były fajne czasy, po dwóch, trzech na jednym rowerze jeździło się na różne wypady nawet po kilkadziesiąt kilometrów. Nie było liczników, nikt nie mierzył tętna pulsometrami, wsiadało się i jechało.
Jak już byłem starszy to miałem górala z Niemiec, wstyd się przyznać ale nie pochodził on chyba z legalnego źródła. I podobnie chyba jak wcześniej bez mojej wiedzy zmienił właściciela. Następny rowerek to był fajny Wheeler Pro Ride 2900. Taki prawdziwy góral z amortyzatorem i w ogóle. Z tym rowerkiem wiąże się dużo wspomnień. Pierwsze długie wyjazdy, maratony, rajdy, wstąpienie do klubu itp itd.

 
Fotka zrobiona nad Sniardwami, w Niedźwiedzim Rogu z widokiem na Czarci Ostrów. Kto czytał Pana Samochodzika ten skojarzy sobie z pewnością:)

Jak kupiłem Wheleera to bardzo szybko łyknąłem bakcyla "cyklozy". Każda wolną chwilę potrafiłem spędzić na rowerze. Jak gdzieś się pojawiałem pieszo to zaraz słyszałem pytania "A co nie rowerem? Gdzie rower?"
No i oczywiście zaczęła się cała kołomyja z upiększaniem rowerku, no i zakupami ciuszków rowerowych dla siebie. Nowa kierownica, mostek , koła i oponki, potem siodełko, napęd itd itp. coraz lepsze no i nie ma co tu kryć coraz droższe. Na sam koniec była rama TREK 8500. Z innych wydatków to oczywiście koszulki rowerowe, spodenki z "pampersem", jakieś bluzy rowerowe, skarpetki, no i oczywiście kask aby móc startować w zawodach. W Polsce przyjęło się bowiem, że organizatorzy wymagają od uczestników jazdy w kasku. Potem przyszedł czas na buty z blokami i pedałki SPD. Pamiętam jak czytałem na necie, jak to trudno nauczyć się w nich jeździć, bo masz cały czas nogi przypięte do roweru. Tylko raz upadłem, zatrzymałem się obok napotkanych znajomych i po prostu nie zdążyłem wypiąć butów:)
Tak przygotowany jeździłem jeszcze więcej. Wyprawy na zakupy do Białegostoku, albo całodzienne eskapady po Puszczy Knyszyńskiej lub nad Biebrzę to była normalka. Jak poznałem swoje strony zacząłem zwiedzać Mazury. Rano wsiadałem w pociąg i jazda do Giżycka. Tam na rower i jazda dalej. Mikołajki, Ruciane Nida, Pisz, Orzysz, Ryn, Węgorzewo, Gołdap, Olecko, Ełk, to tylko większe miasta w których byłem rowerem w tamtych czasach. Największym wyczynem było wtedy przejechanie w ciągu dnia ponad 170 km. Była to pętla wokół jeziora Śniardwy. Z Orzysza przez Pisz do Rucianej Nidy, potem Mikołajki i powrót górą do Orzysza a potem jeszcze do Ełku na pociąg i do domu. Zdarzało się też wracać np z Mikołajek do domu rowerem z sakwami.

 Widok na Śniardwy

Wydawało mi się, że jestem mocny. Jeździłem sam i nie miałem się z kim porównać. Dowiedziałem się, że w Białymstoku chłopaki trenują sobie na rowerkach przed wyjazdami. Byłem raz, drugi i spodobało mi się. Tam od kolegi dowiedziałem się o Harpaganie. Dałem się namówić i wystartowałem. Było super, nawet dobre miejsce, i spodobało mi się bardzo, bo nie chodziło tylko o to, że ktoś ma "mocną łydkę" ale i o zaplanowanie sobie trasy, własnych przejazdów z punktu na punkt. Zawody takie nie polegają tylko na pedałowaniu ale  i myśleniu.
Z Bobem, Joohasem i Marcinem z dyplomem za 19 miejsce w generalnej klasyfikacji Pucharu Polski w Maratonach Rowerowych na Orinetację. 

 MTBO bardzo mi się spodobało i sporo już startowałem (i mam nadzieję że jeszcze będę) z takich zawodach.Fajne jest to, że na takich imprezach rywalizuje się nie tylko z innymi uczestnikami ale ze sobą i z organizatorami, którzy za każdym razem starają się utrudnić trasę, uczynić ja bardziej trudną, ekstremalna, wielowariantową. Trzeba jadąc rowerem patrzeć jednocześnie na drogę, mapę kompas i licznik. Jedna chwila nieuwagi lub wjazd w niewłaściwą przecinkę może kosztować bardzo dużo cennego czasu jak i sił. Pamiętam naszą przeogromną wtopę na Grassorze 2010 kiedy to z kolegami będąc w innej miejscowości myśleliśmy, że to inna, (układ jednej i drugiej na mapie był taki sam, kościół , zakręt i droga do lasu) i szukaliśmy punktu kontrolnego ponad godzinę kilka kilometrów obok. Na dodatek jak jakiś miejscowy mówił nam, że jesteśmy tu i tu to pukaliśmy się w czoło bo co on tam wie. No i wiedział dobrze. 
Imprezy takie to nie tylko rywalizacja ale mnóstwo nowych doświadczeń i znajomości. Startują bowiem ludzie z całej Polski a zdarza się, że i z zagranicy.CDN.


1 komentarz:

  1. No Darek, świetna relacja z historii rowerowych przygód, widać że wiele przeszedłeś (przejechałeś), by teraz móc o czystym sumieniu nieco sobie pofolgować i rowerowi spokoju dać ;)
    Ale i tak wiem, że jak tylko go dosiądziesz, to znów z miejsca konkurencję odsadzisz :)
    A tak w ogóle to ciekawy blog, widzę że kolega po napisaniu wniosku na szóstkę wczuł się w pióro :D
    Powodzenia i ton weny życzę!

    OdpowiedzUsuń